Bemanning Galaxy Leader vrijgelaten

Nieuws
22 januari 2025
#Veilig varen

Na 430 dagen

Na bemiddeling door Oman, hebben de Houthi’s na 430 dagen vandaag dan eindelijk de 25-koppige bemanning van het schip Galaxy Leader vrijgelaten, zo schrijven internationale media. De KVNR is verheugd dat deze zeevarenden bevrijd zijn uit hun nachtmerrie en nu in veiligheid kunnen worden herenigd met hun naasten.

Dit nieuws is niet alleen goed nieuws voor de bemanning en hun naasten, maar ook voor de internationale maritieme sector. De aanval op de Galaxy Leader op 19 november 2023 in de Rode Zee markeerde in dat gebied het begin van een geweldspiraal waar de commerciële zeescheepvaart slachtoffer van werd.

Niet te vroeg juichen...

De impact op de zeevarenden en de gehele scheepvaart van deze gewelddadige verstoring van het scheepvaartverkeer in het Rode Zeegebied is enorm geweest het afgelopen jaar. De scheepvaart mag niet worden gebruikt als speelbal in geopolitieke twisten en de internationale gemeenschap moet blijven strijden voor het gewichtige principe van de vrije en veilige doorvaart", aldus KVNR-directeur Annet Koster.

De flagrante schending door de Houthi’s van het internationaal recht op de vrije en veilige doorvaart was en is onaanvaardbaar. Meer dan 100 aanvallen zijn sindsdien uitgevoerd en schepen moesten ondertussen via Kaap de Goede Hoop ver omvaren om het geweld te vermijden.

Enkele maanden geleden bleken de Houthi’s grof geld te verdienen aan reders die zouden betalen voor een ongehinderde doorvaart. Dat maakte het extra spannend of de aanvallen wel zouden stoppen in het geval van een wapenstilstand tussen Israël en Hamas. Die oorlog was namelijk door de Houthi’s aangegrepen om schepen in het Rode Zeegebied aan te vallen. En hoewel de wapenstilstand nog pril is en we voorzichtig moeten zijn met speculeren, stemt de vrijlating van de bemanning van de Galaxy Leader tot optimisme.

Neem contact op met...

Auteur

Nathan Habers

Hoofd Communicatie & Public Affairs