Minister kondigt onderzoek aan na oordelen College Rechten van de Mens
Naar aanleiding van het artikel ‘Reders dreigen Nederlandse vlag vaarwel te zeggen na discriminatie-uitspraak’ in het Financieele Dagblad heeft VVD-Kamerlid Ruud Verkuijlen onlangs schriftelijke vragen ingediend bij de minister van Infrastructuur en Waterstaat. In zijn reactie op de vragen bevestigde minister Robert Tieman gisteren de zorgen die binnen de sector leven over de mogelijke gevolgen van de oordelen van het College voor de Rechten van de Mens.
Hoewel een oordeel van het College voor de Rechten van de Mens niet juridisch bindend is, erkent de minister dat de betrokken zeevarenden hiermee een gerechtelijke procedure in gang kunnen zetten. Als een daadwerkelijke rechtsgang resulteert in een negatieve uitspraak zal dit mogelijk grote gevolgen hebben voor de concurrentiepositie van Nederlands gevlagde zeeschepen. De minister geeft in zijn Kamerbrief aan dat kan worden verwacht dat Nederlandse gevlagde schepen in reactie daarop worden uitgevlagd naar niet-kwaliteitsvlaggen.
Het ministerie van
Om de gevolgen van het omvlaggen in kaart te brengen heeft de minister een onderzoek aangekondigd. Dit onderzoek zal de effecten van het loslaten van het woonlandbeginsel moeten blootleggen. Daarbij wordt specifiek gekeken naar de impact op het Nederlandse maritieme cluster, dat nu goed is voor circa 3,1% van de werkgelegenheid in Nederland en 3,5% van het bruto binnenlands product.
“Het is wenselijk dat de onderzoeksresultaten nog voor de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober bekend zijn.”
Het stemt de KVNR positief dat het ministerie van IenW in de beantwoording van de Kamervragen aangeeft dat Nederland het woonlandbeginsel onderschrijft. Volgens de KVNR laat de betrokkenheid bij deze zaak van zowel de Tweede Kamer als de minister zien dat er reële zorgen zijn over de mogelijk nadelige gevolgen van een eventuele gerechtelijke procedure.
De KVNR verwelkomt dan ook de belofte van de minister om een onderzoek daarnaar in te stellen. "Wel is het goed om te benadrukken dat snelheid in het opleveren van een gedegen onderzoeksrapport van belang is' zegt KVNR-directeur Annet Koster. "Het is wenselijk dat de onderzoeksresultaten nog voor de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober bekend zijn."