Maritieme sector bemachtigt plek in de basisopstelling

Nieuws
30 januari 2026
#Onbelemmerd ondernemen

Het vandaag gepresenteerde coalitieakkoord tussen D66, VVD en CDA markeert een belangrijk moment voor de Nederlandse maritieme sector. Het geeft richting aan de koers die Nederland de komende jaren zal varen. De KVNR verwelkomt de ambities op het gebied van energie, innovatie en het maritieme vestigingsklimaat. Het is goed om te zien dat de maritieme sector een plek krijgt in de basisopstelling voor de economische groei van Nederland.

De schakels in de maritieme keten zijn sterk met elkaar verbonden: in 2024 werd maar liefst 55% van alle zeeschepen van Nederlandse werven voor Nederlandse reders gebouwd . Daarnaast, een sterke Nederlandse zeevaart is van groot economisch en strategisch belang voor een sterk Nederland in de wereld. De KVNR draagt graag actief bij aan de uitvoering van deze plannen.

Koplopers in innovatie en ondernemerschap

Nederlandse reders zijn sinds jaar en dag mondiale koplopers op het gebied van innovatie en ondernemerschap. De keuze van de coalitie om stevig in te zetten op nucleaire energie sluit nauw aan bij de ontwikkelingen binnen de Nederlandse zeevaart. Er wordt gewerkt aan de ontwikkeling van het gebruik van Small Modular Reactors (SMR’s) voor de directe voortstuwing van zeeschepen. Hiermee kan Nederland opnieuw een internationale koploperspositie innemen op het gebied van duurzame, innovatieve en vooruitstrevende scheepvaart.


Tegelijkertijd blijft de sector volop inzetten op de bestaande mix van groene alternatieven. Nucleaire voortstuwing vormt daarbij geen vervanging, maar juist een krachtige toevoeging aan de reeks duurzame brandstoffen die de sector al omarmt. Nederlandse reders zijn klaar om over te stappen op alternatieve brandstoffen, waaronder biobrandstoffen. De inzet van de coalitie om samen met Duitsland en Frankrijk te komen tot geharmoniseerde normen voor biobrandstoffen, voor de periode na 2030, in onder meer de zeevaart is daarom een belangrijke stap vooruit.

Om nu al terrein te winnen, is het aanpakken van de regeldruk, voor de zeevaart één van de eerste stappen die het Nederlandse maritieme ondernemingsklimaat weer aantrekkelijk moet maken. De KVNR is tevreden dat de Aanpak Regeldruk wordt doorgezet en dat het schrappen of vereenvoudigen van regels ook voor de nieuwe coalitie een speerpunt is.

De oproep

Om deze maritieme ambities te behalen zal de Nederlandse Maritieme Autoriteit (NLMA) een onmisbare maritieme schakel blijken. Helaas is het duidelijk dat de NLMA, zoals de Minister van Infrastructuur en Waterstaat in het commissiedebat maritiem heeft erkend, met het huidige budget tegen haar grenzen aanloopt. Dit belemmert de voortgang op dossiers, vergunningverlening en het ondersteunen zoals nucleaire voortstuwing.

De punten in het akkoord vormen een sterke basis om de komende vier jaar samen met de sector om te zetten in effectief, toekomstgericht beleid. De KVNR kijkt ernaar uit om hier actief aan bij te dragen en om samen met de nieuwe coalitie te bouwen aan een sterke maritieme toekomst.

Neem contact op met...

Auteur

Lodewijk Wisse

Juridisch, Financieel en Fiscaal Ondernemingsklimaat