Recente aanvallen in het Rode Zeegebied

Nieuws
10 juli 2025
#Veilig varen

Na maanden van relatieve rust is de situatie in het Rode Zeegebied de afgelopen week ernstig verergerd. Meerdere koopvaardijschepen zijn aangevallen door de Houthi’s, waarbij dodelijke slachtoffers onder de zeevarenden zijn gevallen. Het vrachtschip Magic Seas werd tot zinken gebracht en ook het schip Eternity C is vergaan. Meerdere zeevarenden worden nog vermist.

De Houthi’s beweren dat zij deze vermiste bemanningsleden hebben “gered” en naar een veilige locatie hebben gebracht. Internationaal zijn er ernstige zorgen over het lot van de vermiste bemanningsleden. De langdurige gevangenneming (430 dagen!) van de bemanning van de Galaxy Leader ligt daarbij nog vers in het geheugen.

Voor de Nederlandse reders heeft de veiligheid van de bemanning altijd de hoogste prioriteit en neemt daarom geen risico’s. "Nederlandse schepen varen daar op dit moment in principe niet, ook op advies van de vlag en dat heeft mede met het feit te maken dat wanneer je onder Nederlandse vlag vaart je ook geen beveiliging aan boord hebt, niet dat die beveiliging nou per se helpt tegen drone- en raketaanvallen", aldus Annet Koster.

Recente aanvallen

Het vrachtschip Magic Seas voer onder Liberiaanse vlag en werd op 6 juli 2025 op zo'n 51 van Al Hudayah, Jemen, aangevallen door de Houthi's. Het schip werd aangevallen met en raketten. Na evacuatie werd de bemanning gered door een ander koopvaardijschip. Het geëvacueerde schip werd vervolgens gecontroleerd tot zinken gebracht door Houthi's.

Het vrachtschip Eternity C voer onder Liberiaanse vlag en werd op 7 juli aangevallen door de Houthi's. Hierbij werden drones, snel varende skiffs en RPG's ingezet. Meerdere Filippijnse zeevarenden werden gedood en een aantal raakte gewond. Daarnaast zijn verschillende bemanningsleden sindsdien vermist, waarschijnlijk ontvoerd door de Houthi's.

Oproep KVNR

De professionaliteit en de intensiteit van deze aanvallen nemen toe, wat tot grote zorgen oproept binnen de internationale zeescheepvaart. Sinds eind 2023 voeren de Houthi’s aanvallen uit op schepen, naar eigen zeggen uit solidariteit met de Palestijnen in Gaza. De recente escalatie maakt duidelijk dat de internationale zeevaart steeds vaker wordt gezien als speelbal van geopolitieke conflicten, met grote gevolgen voor de wereldhandel en uiteraard de veiligheid van de bemanningen.

De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) roept samen met de internationale redersgemeenschap de Europese Unie op om gezamenlijk op te treden en te zorgen voor een structurele oplossing. Alleen door internationale samenwerking en uitbreiding van bestaande beschermingsmissies, zoals operatie , kan de veiligheid op zee worden gewaarborgd. Het blijft onaanvaardbaar dat de internationale weerloze scheepvaart als geopolitiek drukmiddel wordt ingezet door kwaadwillenden.

“Wij roepen de hele internationale gemeenschap op: breid die operatie uit, want het kan en mag eigenlijk niet zo zijn dat de internationale scheepvaart onderdeel wordt van geopolitiek turbulentie.”
Annet Koster

Neem contact op met...

Auteur

Nathan Habers

Hoofd Communicatie en Externe betrekkingen